VADVIRÁGOS LEGELŐK A HEGYVIDÉKI MÉHEKNEK
Több mint ezer fő részvételével közvélemény-kutatást végzett a Hegyvidéki Zöld Iroda, amelyből kirajzolódott, milyen környezetvédelmi témák foglalkoztatják leginkább a kerület lakóit. Mint kiderült, az itt élők az egyik legfontosabb feladatnak tartják az oktatást, szemléletformálást, ami a most zajló Méhbarát Hegyvidék programnak is az alapja.
Egy évvel ezelőtt indult a méhbarát közösségi hálózatok kialakítását célzó nemzetközi program a szlovén főváros, Ljubljana vezetésével, valamint Amarante (Portugália), Bydgoszcz (Lengyelország), Cesena (Olaszország), Nea Propontida (Görögország) és magyarországi partnerként a Hegyvidéki Önkormányzat részvételével. Az URBACT – BeePathNet projekt helyi koordinátorai néhány nappal ezelőtt Ljubljanában találkoztak, hogy megosszák egymással tapasztalataikat, bemutassák eddigi eredményeiket és megvalósítás előtt álló terveiket.
„Mindenekelőtt arra törekszünk, hogy közelebb hozzuk a kerületben élőkhöz a méheket, a beporzó rovarokat, és felhívjuk a figyelmet a jelentőségükre” – mondta Rózsa Zoltán, a projekt XII. kerületi megvalósításáért felelős Hegyvidéki Zöld Iroda vezetője, aki szerint az ismeretek átadását már kisgyermekkorban el kell kezdeni.
Bár a méhekkel való ismerkedés korábban megkezdődött a Mézes Kuckó és a Mézes Reggeli programmal, az idén a Városmajori Óvodákban, a Hegyvidéki Méhbarát Hálózat keretében egy méhbarát oktatási program kidolgozásába és kipróbálásába fogtak bele. Ha a metodika beválik, a többi óvodának is lehetősége nyílik a módszer alkalmazására, továbbá az iskolák is a méhbarát közösségi hálózat tagjaivá válhatnak.
Rózsa Zoltán kitért rá, hogy a gyerekek és felnőttek számára egyaránt izgalmas programokra tavaly óta várják az érdeklődőket a MOM Kulturális Központban és a Barabás Villában. A villa kertjében vizsgálóládát is felállítottak, amelynek segítségével megfigyelhető egy méhcsalád élete.
Várhatóan tavasszal a Hotel Olimpia helyén kialakított új park, valamint a leendő normafai látogatóközpont között található erdős területen is telepítenek méhkaptárokat. Itt a tervek szerint a méhészekkel közösen szerveznek majd különleges közösségi programokat, például mézpergetést.
Ebben az évben hat hegyvidéki helyszínen tervezik méhlegelők kialakítását, ezek olyan vadvirágos területek, ahol bőven találhatnak maguknak táplálékot a méhek. A legelőkön a különböző rovarok számára búvóhelyet kínáló „rovarhoteleket” is felállítanának, amik a kaptárokhoz hasonlóan kiváló eszközei a természetben történő ismeretterjesztésnek.
A program keretében tavaly elindult az együttműködés a Fővárosi Vízművekkel, aminek kapcsán évente két alkalomra csökkentették a kaszálások számát a kerületi vízműtelephelyeken. Így ezek a háborítatlan területek is menedéket és táplálékot biztosítanak a méheknek.
A rovarok jóllétéről mi magunk is gondoskodhatunk azzal, ha a szorgos nektár- és pollengyűjtők számára vonzó virágokkal ültetjük be kertjeinket, balkonjainkat. Ehhez az önkormányzat is segítséget nyújt majd tavasszal, amikor a tervek szerint az eddig megszokott muskátli helyett más, beporzóbarát növényeket oszt majd a XII. kerületi lakosoknak.
A méhbarát környezet kialakítását segíti az ősszel kezdődő kedvezményes gyümölcsfavásár és két kihirdetés előtt álló pályázat is. Az egyik a zöldtetők kialakítását támogatja, a másik pedig a természetközeli kertek kialakítását jutalmazza.
„Sokan azt gondolják, a városok nem biztosítanak megfelelő körülményeket a méhek számára. Valójában sokszor épp a kertek, parkok nyújtanak kedvezőbb életfeltételeket, a mezőgazdasági területeken ugyanis a monokultúrás termelés miatt nem mindig találnak élelmet maguknak” – magyarázta a méhbarát városi környezet jelentőségét Rózsa Zoltán. A méhekre nem csak a méztermelés miatt van szükség – tette hozzá –, legfontosabb szerepük az, hogy beporzóként segítsenek megőrizni környezetünk biológiai sokszínűségét.
Az irodavezető szerint az URBACT – BeePathNet projektet vezető szlovéneknek – akiknek a kezdeményezésére az ENSZ három évvel ezelőtt a méhek világnapjává nyilvánította május 20-át – nagy tapasztalatuk van a városi méhészkedésben, és a méhbarát közösségi hálózatok kialakításában is jó példával járnak elöl. Ljubljanában mintaértékű együttműködés jött létre a méhészek, civil szervezetek, iskolák, egyetemek, kutatóintézetek, kulturális intézmények, telekommunikációs és egyéb vállalatok, továbbá különféle szolgáltatóegységek, például bevásárlóközpontok, hotelek, éttermek részvételével.
z.
A Hegyvidéki Méhbarát Hálózat várja a méhbarát, beporzóbarát tevékenységeket folytató érdeklődőket. További információk a www.hegyvidek.hu/zoldiroda és a www.urbact.eu/beepathnet honlapokon találhatók.
Eredeti cikk:
https://www.hegyvidekujsag.hu/archivum/archivum-2020-januar-28/vadviragos-legelok