A kilátónál elhelyezett táblán a következő jelenik meg, másik QR kód van rajta.
Felirata:
Beporzó tanösvény 14. Sas-hegy
Mielőtt a QR kódra kattintasz, nézz körül! Nézd a kilátóhely kopár környékét és a hegy lábánál élő sűrű erdőt, majd a mindezt körülvevő, élő, lüktető várost.
QR kódra kattintva olvasható
Megfigyelendő
Reméljük séta közben láttad a nagy arcot idéző rovarszállót, és láttál rovarokat is a virágokon vagy a levegőben.
Sokféle színt láthattál a virágokon (márciustól októberig biztosan). Talán virágillatot is éreztél. A beporzók is a látásukkal és szaglásukkal tájékozódnak, amikor a virágok után kutatnak.
A hegytetőről jól nézz körül, szép időben a panoráma szinte leírhatatlan! A Pilist, a Naszályt is látni, a budaörsi Csíki-hegyekből az Ódor-hegyet is. Keress meg néhány ismerős helyet a városban, közismert épületeket, és azután kattints a tábla QR kódjára, majd a feladványra.
Napfény ragyogja be a
Budavári Palotát
Arany János Általános Iskola
A Szabadság-szoborral szemezünk
Feladvány
És most jöjjön a játék!
A helyszínen, a QR kódra kattintva lehet elérni.
Jutalom
A feladat megoldása után lehet elérni.
Szóvadászat
A feladat megoldása után lehet elérni.
Itt és a környéken
A Sas-hegy a Sasadnak nevezett városrész fölé magasodik. Alapkőzete dolomit és márga. Legnagyobb magassága 266 m. Az egész hegy lassan csúszik dél felé, de nem kell megijedni! A mozgás nem észlelhető, csak egyes környékbeli házak falain időnként megjelenő újabb repedések jelzik.
1958 óta áll a természetvédelem oltalmában, de évtizedekkel korábban felfedezték már, hogy a várostól körülölelt kis hegy milyen növény- és állattani értékeket őriz. Az erdői fiatalok. Minden arra alkalmas helyen szőlőskertek voltak rajta vagy nyolc évszázadon keresztül, azután a filoxéravész mindent kipusztított a 19. század vége felé. A dísznek ültetett orgona persze nem károsodott, és túlzottan elszaporodott az elvadult szőlősök helyén. A hegy legértékesebb része a sziklás lejtőkön található dolomit-sziklagyep. Benne olyan növényeket találni, mint a szélsőségeket is elviselő csikófark, a budai nyúlfarkfű, a terjőke kígyószisz és több kutyatejféle. Persze nemcsak állatokról elnevezett növények vannak itt, hanem például a magyar gurgolya, István király-szegfű, budai imola is. Ősszel gyönyörűen piroslik a cserszömörce lombja.
Magyar gurgolya –
nem csak a legszebbek
érdemesek védelemre
Budai nyúlfarkfű
szerény virágja
Budai imola sakktáblalepkével
Állatvilágából legértékesebb talán a pannon gyík. Természetvédelmi értéke 250 000 Ft. Ez hazánkban a vakondgyíkok egyetlen képviselője, melynek élőhelyei erősen megfogyatkoztak. Októbertől áprilisig reménytelen keresni, téli álmot alszik. Egyik fogyasztója a zöld gyík, amelyet a bejárat közelében egy zárt kertecskében láthattunk. A védett terület legnagyobb emlősállata a róka. Amikor a térség gazdag pókfaunáját felfedezték, akkor híresült el, mint értékes terület. Szerencsés az, aki a vörös potrohán négy fekete foltot viselő hím bikapókot megpillanthatja, ez az egyik legszebb pókunk. A virágokon lakmározó pillangókban is gyönyörködhetünk. Érdemes a hegyet körbefutó ösvényt végigjárni.
A kis, törékeny pannon gyík
(ha látod, ne vedd kézbe!)